ניקוי חול

ניקוי בהתזת חול

התזתו של חול משמשת כאמצעי לניקוי.
ניקוי בהתזת חול מהווה טכניקה ייחודית לניקוי משטחים, המוצעת באמצעות מערכות יבשות או רטובות שמיועדות ליישומים רבים ושונים.
היא משמשת עבור ניקוי חלודה, ניקוי חול וצבע עבור גופי מתכת לפני גלוון או צביעה, וכן עבור ניקוי צנרות, מבנים, שבילים ומשטחי אבן.

טכניקת העבודה של ניקוי התזה בחול

טכניקת ניקוי בהתזת חול נעזרת בציוד מיוחד הפועל באמצעות אוויר או גז דחוס או נוזלים, העוברים במהירות מאוד גבוהה . לחץ זה מאפשר התזת חול במהירות ובעוצמה לעבר המשטח המיועד באופן המזכיר טכניקות ניקוי בלחץ קיטור.

שיטות עיקריות להתזת חול

כאמור, הניקוי אפשרי בטכניקה יבשה או רטובה, כאשר לכל טכניקה שיטת עבודה ויישומים ייעודיים:
שיטה יבשה – ניקוי בהתזת חול המבוצע בעזרת גז דחוס, בדרך כלל אוויר, בו משתמשים בדחיסות האוויר ככוח מניע להתזת גרגרי החול במהירות גבוהה על גבי משטחים. שיטה זו מתאימה בייחוד לניקיונם של משטחים קשיחים ומוצקים כדוגמת משטחי מתכת או אבן.
שיטה רטובה – נעזרת בלחץ של מים או נוזלים אחרים, משמשת בעיקר למצבים בהם מעוניינים למנוע התחממות הנוצרת מפעולת חיכוך הגרגרים, והינה אידיאלית למשטחים יחסית רכים ורגישים.
שיטות לניקוי באמצעות התזת חול

התזת חול סגורה – נעשית באמצעות דוודים או תאים מיוחדים. מדובר בתאי ניקוי העשויים מפח מגלוון ובמערכת במעגל סגור הכוללת מנגנוני התזת חול, מפוח, מסנן ושואב אבק.

עבודה מקצועית בניקוי התזת חול

יש להבין כי ניקוי בחול הינו שיטת עבודה הדורשת רמת ידע ומקצוענות גבוהה ביותר. זאת מכיוון שמדובר בעבודה עם לחץ גבוה מאוד, ופעולות לא נכונות עלולות לפגוע במפעיל הציוד או בסובבים אותו.

ניקוי חול
ניקוי חול